Członek najbliższej rodziny to... członek najbliższej rodziny
Przepisy dotyczące przejęcia przez osoby uprawnione urlopów związanych z urodzeniem dziecka i/lub zasiłku macierzyńskiego nie precyzują, o kogo chodzi. Na dodatek odsyłają do pustej regulacji.
Nowe kodeksowe regulacje o przywilejach rodzicielskich rozszerzają katalog osób uprawnionych do korzystania z nich. Chodzi o tzw. członków najbliższej rodziny będących pracownikami lub ubezpieczonymi z innych tytułów niż zatrudnienie (art. 175 [1] pkt 3 i 4 k.p.). W ściśle określonych przypadkach mogą oni skorzystać z urlopów związanych z urodzeniem dziecka (tj. macierzyńskiego i rodzicielskiego) i/lub zasiłku macierzyńskiego. Rozwiązanie to niewątpliwie przyjęte w interesie dziecka ma jeden podstawowy mankament – żaden z przepis nie definiuje pojęcia „najbliższego członka rodziny".
Wątpliwa wykładnia
Kodeks pracy zawiera tu dość dziwną konstrukcję. W art. 175 [1] pkt 3 i 4 k.p. stanowi, że ilekroć w przepisach działu VIII jest mowa o „członku najbliższej rodziny", należy przez to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta