Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeden etat, ale obowiązki podwójne

21 stycznia 2016 | Praca i ZUS | Krzysztof Gruszka
Krzysztof 
Gruszka, prawnik w kancelarii KSP Legal 
& Tax Advice w Katowicach
źródło: materiały prasowe
Krzysztof 
Gruszka, prawnik w kancelarii KSP Legal 
& Tax Advice w Katowicach

Przy wykonywaniu nawet kilku rodzajów podporządkowanej pracy na rzecz tego samego pracodawcy istnieje domniemanie, że występuje jeden stosunek pracy.

Zatrudnienie pracownika z reguły wiąże się z przydzieleniem mu konkretnych zadań na określonym stanowisku. W praktyce jednak może się okazać, że ma on szersze kompetencje i radzi sobie z realizacją zadań także z innego zakresu, a struktura zakładu pozwala jednocześnie zatrudnić go na więcej niż jednym stanowisku. Rozwiązanie takie może jednak rodzić problemy prawne.

Praktyka dopuszcza

Przez zatrudnienie pracownika na łączonym stanowisku należy rozumieć wykonywanie przez niego zadań właściwych dla więcej niż jednego stanowiska.

Przepisy nie rozstrzygają wprost, czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne (lub nie). Niemniej, wykształcona praktyka oraz przyjęta linia orzecznicza akceptują taką konstrukcję umowy o pracę. Decyzja pracodawcy o tym wynika często z chęci utrzymania dobrego pracownika na zatrudnieniu pełnoetatowym, gdy na dotychczasowym stanowisku zmniejszył się jego zakres obowiązków....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10349

Wydanie: 10349

Spis treści
Zamów abonament