Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto potrafi lobbować w Brukseli

21 stycznia 2016 | Kraj | Andrzej Gajcy
W europarlamencie Beata Szydło zręcznie broniła Polski przed oskarżeniami. Ale to wciąż za mało, by unijne elity zmieniły zdanie o rządach PiS
źródło: AFP
W europarlamencie Beata Szydło zręcznie broniła Polski przed oskarżeniami. Ale to wciąż za mało, by unijne elity zmieniły zdanie o rządach PiS

Rząd próbuje ograniczyć wpływ PO na to, jak w UE ocenia się Polskę. Ale jego działania są spóźnione i niespójne.

Po debacie w Parlamencie Europejskim Beata Szydło zaprosiła w czwartek do Kancelarii Premiera szefów klubów parlamentarnych. To powtórka spotkania sprzed kilku dni. Wtedy część uczestników oburzała się, że premier stwarza wrażenie, jakoby opozycja wspierała jej gabinet. – Mam nadzieję, że nie zakończy się tak jak ostatnio, czyli orędziem premier, która przeinaczy czy wręcz zmanipuluje przekaz tego, co było naprawdę – stwierdził w środę szef Klubu PO Sławomir Neumann, który mimo to wybiera się na rozmowę z Szydło.

PiS i Platforma próbują jednocześnie narzucić opinii publicznej swoją ocenę debaty w europarlamencie. – W Strasburgu narodził się nowy lider europejski, który nazywa się Szydło. Beata Szydło – mówił w Polskim Radiu szef dyplomacji Witold Waszczykowski.

Narracja PO jest inna. Zgodnie z nią rząd stanął ramię w ramię z eurosceptykami (wspieranymi przez Rosję). Neumann: – Ta debata może i była sukcesem PiS, ale na pewno nie była sukcesem Polski, bo przesuwa Polskę na margines UE.

O ile podczas samej dyskusji w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10349

Wydanie: 10349

Spis treści
Zamów abonament