Europejskie uprawnienia ważne też w Polsce
Od kilku dni Polska automatycznie uznaje kwalifikacje zawodowe nabyte w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, EFTA czy w Szwajcarii. Działa też u nas europejska legitymacja zawodowa.
Ustawa z 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (DzU z 2016 r., poz. 65) weszła w życie 18 stycznia 2016 r. Taki termin wynikał ze zobowiązania państw członkowskich do wdrożenia odpowiedniej dyrektywy.
Nowe przepisy upraszczają procedurę związaną z uznawaniem w Polsce kwalifikacji zawodowych zdobytych za granicą i wprowadzają u nas europejską legitymację zawodową. To z kolei ma służyć przepływowi kadr i pracowników w UE.
Nowy akt prawny zastępuje ustawę z 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (DzU nr 63, poz. 394 ze zm.). Nowelizuje także ustawy regulujące uznawanie kwalifikacji w tzw. zawodach sektorowych, tj. lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, farmaceuty, lekarza weterynarii, architekta.
Europejski certyfikat
Uproszczeniu procedur administracyjnych służy europejska legitymacja zawodowa. To dokument elektroniczny (certyfikat) wydawany osobie, która zamierza wykonywać zawód regulowany lub świadczyć usługi transgraniczne.
Europejska legitymacja zawodowa będzie wydawana za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym IMI (system IMI). Ułatwi to i przyspieszy przepływ danych między instytucjami.
Legitymacja ma stanowić alternatywną formę dla procedury uznania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta