Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europejskie uprawnienia ważne też w Polsce

21 stycznia 2016 | Praca i ZUS | Katarzyna Gospodarowicz
Katarzyna 
Gospodarowicz, radca prawny w Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając 
(SDZLEGAL SCHINDHELM)
źródło: materiały prasowe
Katarzyna 
Gospodarowicz, radca prawny w Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając 
(SDZLEGAL SCHINDHELM)

Od kilku dni Polska automatycznie uznaje kwalifikacje zawodowe nabyte w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, EFTA czy w Szwajcarii. Działa też u nas europejska legitymacja zawodowa.

Ustawa z 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (DzU z 2016 r., poz. 65) weszła w życie 18 stycznia 2016 r. Taki termin wynikał ze zobowiązania państw członkowskich do wdrożenia odpowiedniej dyrektywy.

Nowe przepisy upraszczają procedurę związaną z uznawaniem w Polsce kwalifikacji zawodowych zdobytych za granicą i wprowadzają u nas europejską legitymację zawodową. To z kolei ma służyć przepływowi kadr i pracowników w UE.

Nowy akt prawny zastępuje ustawę z 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (DzU nr 63, poz. 394 ze zm.). Nowelizuje także ustawy regulujące uznawanie kwalifikacji w tzw. zawodach sektorowych, tj. lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, farmaceuty, lekarza weterynarii, architekta.

Europejski certyfikat

Uproszczeniu procedur administracyjnych służy europejska legitymacja zawodowa. To dokument elektroniczny (certyfikat) wydawany osobie, która zamierza wykonywać zawód regulowany lub świadczyć usługi transgraniczne.

Europejska legitymacja zawodowa będzie wydawana za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym IMI (system IMI). Ułatwi to i przyspieszy przepływ danych między instytucjami.

Legitymacja ma stanowić alternatywną formę dla procedury uznania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10349

Wydanie: 10349

Spis treści
Zamów abonament