Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ponad 100 tysięcy firm doceniło zalety programu gwarancji de minimis

02 marca 2016 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak

Nastąpiła poprawa płynności finansowej, zainwestowano w nowe produkty lub usługi a także utrzymanie i utworzenie nowych miejsc pracy. Dane pokazują, że przedsiębiorcy, którzy skorzystali z rządowego programu, sporo na tym zyskali.

Rządowy program wspierania mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw funkcjonuje od wiosny 2013 r. i zakończy się (zgodnie z aktualnymi regułami) 31 grudnia 2016 r. Oznacza to, że w dalszym ciągu można jeszcze z niego skorzystać. A liczba 100 tys. przedsiębiorców, którzy już to zrobili, jest chyba najlepszą rekomendacją.

Program tzw. gwarancji de minimis ma na celu poprawę dostępu do finansowania dla sektora mikro-, małych i średnich firm, co było szczególnie ważne w trudnym okresie spowolnienia gospodarczego. Jednak, jak pokazuje analiza wyników badania, które przeprowadził odpowiadający za realizację programu Bank Gospodarstwa Krajowego, także w okresie lepszej koniunktury program jest narzędziem przydatnym i pożądanym przez przedsiębiorców.

Pierwsze podsumowania

Efekty programu gwarancji de minimis na poziomie badanych przedsiębiorstw przekładają się na pozytywne zmiany w skali makroekonomicznej. Wsparcie w widoczny sposób oddziałuje na rynek kredytów dla MSP. – Za sprawą programu w gospodarce pojawiło się 12,3 mld zł dodatkowego kredytu – mówi Tomasz Kaczor, dyrektor biura badań i analiz BGK. - Dla porównania, od początku funkcjonowania programu – a był to okres spowolnienia gospodarczego – ogólny przyrost kredytu wyniósł 19,1 mld zł. Można szacować, że finansowanie przyznane dzięki gwarancjom de minimis...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10384

Wydanie: 10384

Spis treści
Zamów abonament