Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile zapłaci menedżer za naruszenie zakazów ograniczających konkurencję

02 marca 2016 | Dobra Firma | Sławomir Chmielewski
Sławomir 
Chmielewski, adwokat, 
dyrektor biura zarządzania zgodnością Orange Polska
źródło: materiały prasowe
Sławomir 
Chmielewski, adwokat, 
dyrektor biura zarządzania zgodnością Orange Polska

Na zarządzających firmą zawsze spoczywają różne odpowiedzialności. Jedna z nich wiąże się 
z narażeniem firmy na wymierne straty wizerunkowe czy finansowe.

W kontekście strat finansowych firmy, a pośrednio również wizerunkowych, należy spojrzeć na odpowiedzialność zarządzających wynikającą z przepisów ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 184; dalej: ustawa).

Podstawowym warunkiem koniecznym odpowiedzialności osoby zarządzającej w reżimie ustawy jest stwierdzenie przez regulatora rynku, czyli UOKiK, że zostały naruszone zakazy zawierania porozumień, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku właściwym. Dopiero wtedy UOKiK będzie badał dalsze przesłanki pociągnięcia do odpowiedzialności osób zarządzających, do których należy czas naruszenia (do naruszenia powinno dojść w trakcie sprawowania przez tę osobę funkcji we władzach firmy) oraz przesłankę działania lub zaniechanie, które przyczyniło się do naruszeń ustaw w zakresie zakazów ograniczających konkurencję.

Tylko za siebie

Odpowiedzialność osoby zarządzającej nie jest odpowiedzialnością za cudze zachowanie (zachowanie przedsiębiorcy w postaci naruszenia zakazu), lecz stanowi odpowiedzialność za własne umyślne zachowanie (dopuszczenie do naruszenia zakazu przez przedsiębiorcę). Odpowiedzialność ta nie jest także odpowiedzialnością subsydiarną. Za każdym razem prezes UOKiK w postępowaniu antymonopolowym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10384

Wydanie: 10384

Spis treści
Zamów abonament