Tworząc rezerwy na świadczenia pracownicze, trzeba oszacować koszt
Rezerwy na odprawy lub nagrody dla zatrudnionych osób wynikają przede wszystkim z obowiązującego prawa, umów o pracę i regulaminów wynagradzania.
Tworzenie rezerw w każdym przedsiębiorstwie wynika z jednej z podstawowych zasad rachunkowości, tj. zasady współmierności przychodów i kosztów. Zgodnie z tą zasadą w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Innymi słowy, rezerwy należy tworzyć wtedy, gdy jednostka zobowiązana jest do wydatkowania środków pieniężnych w przyszłości i możliwe jest racjonalne oszacowanie kwoty przyszłego wydatku.
Przykład
Przedsiębiorstwa, które przyznają pracownikom premie za pracę w danym roku obrotowym, wypłacają ją zwykle po dniu bilansowym. W związku z tym powinny ująć rezerwę na premie w swoich księgach w roku obrotowym, którego dotyczą. Innym przykładem takich rezerw mogą być np. rezerwy na niewykorzystane urlopy, rezerwy na odprawy emerytalne.
Wzorcowy bilans przedstawiony w załączniku nr 1 do ustawy o rachunkowości wykazuje w pozycji B.I.2 pozycję „Rezerwy na odprawy emerytalne i podobne". Rezerwy te można podzielić na rezerwy długoterminowe i krótkoterminowe (por. MSR 19):
Rezerwy na te świadczenia ujmuje się jako bierne rozliczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta