Zapłata za bilet w biurze podróży bez podatku u źródła
Spółka, która wypłaca wynagrodzenie za bilet zagranicznych linii lotniczych na rzecz pośredników z siedzibą w Polsce, nie jest płatnikiem zryczałtowanego CIT.
Spółka wyjaśniła, że na potrzeby prowadzonej działalności kupuje bilety lotnicze na loty międzynarodowe. Bilety są kupowane u pośredników mających siedziby na terytorium RP – polskich spółek lub biur podróży.
Firma zauważyła, że na niektórych fakturach pośrednik umieszcza pewną adnotację. Wynika z niej, że jest agentem działającym w imieniu i na rzecz zagranicznego przewoźnika. Na takiej fakturze są wówczas wyszczególnione: cena biletu oraz inne usługi, np. opłata lotniskowa, opłata za wystawienie biletu, dodatkowa opłata serwisowa. Zagraniczni przewoźnicy wykonujący loty to m.in. Lufthansa, Ukraine International Airlines czy Austrian Airlines. Podatniczka wskazała, że nie posiada certyfikatów rezydencji tych przewoźników. Zapytała, czy będzie zobowiązana do poboru i odprowadzenia zryczałtowanego CIT od wynagrodzenia (zapłaty za bilet) wypłacanego na rzecz pośredników – polskich spółek lub biur podróży – w związku z zakupem biletów lotniczych, których loty odbywają się na opisanych trasach.
Fiskus odpowiedział, że tak....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta