Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasem niższa stawka amortyzacji może dać korzyści podatkowe

02 marca 2016 | Ekspert księgowego | Radosław Hyla
Auta wolno amortyzować według różnych stawek
źródło: Rzeczpospolita
Auta wolno amortyzować według różnych stawek
Jaką wartość auta firma rozliczy w kosztach
źródło: Rzeczpospolita
Jaką wartość auta firma rozliczy w kosztach
Koszt podatkowy przy sprzedaży samochodu
źródło: Rzeczpospolita
Koszt podatkowy przy sprzedaży samochodu
Radosław 
Hyla, księgowy 
w Grupie ECA
źródło: materiały prasowe
Radosław 
Hyla, księgowy 
w Grupie ECA

Zmniejszenie odpisów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów za pomocą obniżenia stawki amortyzacyjnej drogiego auta zwiększy koszty podatkowe rozpoznawane w momencie jego sprzedaży.

Spółka prowadzi działalność doradczą. Na potrzeby firmy zamierza kupić samochód osobowy za kwotę przekraczającą 20 tys. euro. W jakiej wartości należy przyjąć ten samochód do ewidencji środków trwałych i amortyzować? Czy odpisy amortyzacyjne będą kosztem uzyskania przychodów? Jakie skutki podatkowe będzie miała sprzedaż samochodu przed końcem jego amortyzacji? – pyta czytelniczka.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawa o rachunkowości (dalej: uor) nakazują przyjąć zakupiony środek trwały do ewidencji w cenie nabycia.

Ceną nabycia według art. 28 ust. 2 uor jest cena zakupu składnika aktywów obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski.

Według art. 16g ust. 3 ustawy o CIT ceną nabycia jest kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10384

Wydanie: 10384

Spis treści
Zamów abonament