Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chronić genom człowieka

02 marca 2016 | Rzecz o prawie | Franciszek Longchamps de Bérier
autor zdjęcia: Dominik Różański
źródło: Fotorzepa

Ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier

Prawo jest autonomiczne czy jest tylko instrumentem? Odpowiedź nie narzuca się oczywistością. W jakimś sensie jest autonomiczne. Ma własną specyfikę, prawidła, typowe zjawiska. Debata bioetyczna, która na dobre trwa w Polsce od siedmiu lat, przynosi prawu wiele ciekawych doświadczeń. Często moralność i polityka bywają w niej przeciwstawiane prawu. Są trzy płaszczyzny ustaleń: moralna, polityczna i prawna. Wcale nie od początku ich istnienie było dostrzegane. Udało się je wyodrębnić w dyskusji i analizach, aby poczynione rozróżnienie docenić w toku (nieudanych) poszukiwań kompromisu prawnego.

Płaszczyzn moralnej, politycznej oraz prawnej nie powinno się mieszać, ale warto mieć świadomość, że nie są niezależne. Przenikają się wzajemnie. Ustalenia poczynione na dany temat mogą się różnić w każdej z tych płaszczyzn. Widać to dobrze na skomplikowanych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10384

Wydanie: 10384

Spis treści
Zamów abonament