Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co w umowie o audyt

02 marca 2016 | Ekspert księgowego | Paweł Rochowicz
źródło: materiały prasowe

Rozmowa | O tym, na które elementy umowy podpisywanej z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych należy zwrócić szczególną uwagę, mówi Hanna Sztuczyńska, biegły rewident, członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, w rozmowie z Pawłem Rochowiczem.

Rz: Porozmawiajmy o formalnej stronie zawarcia umowy o przeprowadzenie badania sprawozdania finansowego w firmie. Z kim badana jednostka zawiera umowę?

Hanna Sztuczyńska: Stroną umowy może być wyłącznie podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych, wpisany na listę prowadzoną przez KIBR. Jednym z głównych wymogów warunkujących wpis na tę listę jest odpowiednia reprezentacja biegłych rewidentów w organach zarządzających i nadzorujących takiej firmy. Lista jest rejestrem publicznym, dostępnym na naszej stronie internetowej: www.kibr.org.pl Prowadzimy też drugą listę, na której są już nie firmy, ale osoby wykonujące zawód biegłego rewidenta. Tę listę również warto sprawdzić, bo w imieniu podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych działa kluczowy biegły rewident, czyli osoba, która odpowiada za przeprowadzenie badania i podpisuje opinię i raport z badania. Jeśli taka osoba nie figuruje na liście biegłych rewidentów, może to oznaczać, że została z niej skreślona np., za niedopełnianie obowiązków zawodowych i samorządowych, albo sama wnioskowała o skreślenie.

Standardy rewizji finansowej przewidują pewne wymogi co do treści umowy usług audytorskich. Czego one dotyczą?

Tak naprawdę tych wymogów jest niewiele. Umowa powinna mieć formę pisemną. Wynagrodzenie za usługę nie może być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10384

Wydanie: 10384

Spis treści
Zamów abonament