Pieniądze zatrzymane w spółce trzeba opodatkować VAT
Kwota kaucji otrzymanej od nabywcy i zatrzymana w związku z niewywiązaniem się przez kontrahenta z jego obowiązków jest wynagrodzeniem za zrealizowaną dostawę.
Spółka zajmuje się m.in. regeneracją części zamiennych do pojazdów i urządzeń mechanicznych oraz ich serwisem. Części zamienne nabywa także od przedsiębiorców specjalizujących się w skupie i sprzedaży zużytych części zamiennych. Kierując się zasadami powszechnie stosowanymi przez producentów oraz dystrybutorów na rynku części zamiennych, realizując dostawy żąda od swoich odbiorców (nabywców) terminowości. W celu zabezpieczenia spółka wyznacza i otrzymuje od nabywców kaucje. Z wniosku wynikało, że jeżeli w ciągu określonego czasu w toku transakcji nabywca nie przekaże przewidzianej w umowie liczby zużytych części zamiennych, to kaucja przepada w odpowiedniej proporcji.
Podatniczka zapytała, czy kwota kaucji otrzymanej od nabywcy podlega opodatkowaniu VAT. Sama uważała, że kaucja nie jest usługą ani dostawą towarów w rozumieniu przepisów o VAT, a przepadek kaucji to przychód niepodlegający opodatkowaniu tym podatkiem.
Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Zauważył, że w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. ustalenie, czy kaucja podlega VAT, wymaga analizy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta