Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Minister w potrzasku MSZ walczy z cyklistami i Rosją Putina

02 marca 2016 | Rzecz o polityce | Jędrzej Bielecki
Witold Waszczykowski nie był faworytem Kaczyńskiego na szefa MSZ. Ale Ryszard Legutko odmówił
autor zdjęcia: Leszek Szymański
źródło: PAP
Witold Waszczykowski nie był faworytem Kaczyńskiego na szefa MSZ. Ale Ryszard Legutko odmówił
Jędrzej Bielecki
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa
Jędrzej Bielecki

Waszczykowski chce zaspokoić i oczekiwania Kaczyńskiego, i interes kraju. To często nie do pogodzenia

W dyplomacji rzadko się zdarza, aby opinia na świecie o jakimś kraju załamała się tak szybko i tak głęboko, jak to się stało w przypadku Polski po październikowych wyborach do Sejmu. Toutes proportions gardées: Ameryka przeszła przez podobny proces po interwencji w Iraku, Rosja – od kiedy Kreml zaczął odbudowę imperium. O ile jednak Władimir Putin i George W. Bush byli gotowi zapłacić cenę za konkretną zdobycz, o tyle rząd PiS za poniesiony koszt nie uzyskał właściwie nic.

Rozdzielmy od razu dwie rzeczy: ocenę sytuacji w Polsce w zachodnich mediach i to, co mówią zachodni dyplomaci. Ta pierwsza w znacznym stopniu była niesprawiedliwa, uproszczona, rysowana bez poszanowania podstawowych zasad dziennikarskiej rzetelności. Kilkakrotnie o tym pisałem.

Ale z dyplomatami sprawa jest poważniejsza. Oni są na miejscu, mają czas wejść w niuanse polskiego życia politycznego, a ich oceny przekładają się na politykę prowadzoną wobec Polski.

Niestety, ta ocena jest fatalna. W ostatnich tygodniach miałem okazję rozmawiać z wysokiej rangi przedstawicielami wielu czołowych państw zachodnich. Wszyscy mówią to samo, rysują w czarnych barwach działalność obecnych polskich władz.

– W centrali nawet nie chcą podejmować kontaktów z polskim rządem. Muszę ich przekonywać, że to jednak ważny kraj, z którym trzeba współpracować – mówi mi ambasador kluczowego zachodniego kraju, do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10384

Wydanie: 10384

Spis treści
Zamów abonament