Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie dla każdego szwedzki paszport

02 marca 2016 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson
źródło: materiały prasowe

Anna Nowacka-Isaksson ze Sztokholmu

Zbyt łatwo się zdobywa szwedzkie obywatelstwo. Trzeba stawiać większe wymagania migrantom – stwierdził lider Szwedzkich Demokratów (SD) Jimmi Åkesson. Dziś bowiem – zdaniem przywódcy antyimigranckiego ugrupowania – obywatelstwo niewiele znaczy. Tymczasem mogłoby ono stanowić wartość koherencyjną dla mieszkańców kraju o tak spolaryzowanym stosunku do migracji.

Zanim jednak zostaną dokładniej na nowo sprecyzowane prawa i obowiązki legitymizujące otrzymanie obywatelstwa, należy tymczasowo wstrzymać nadawanie nowego obywatelstwa uchodźcom i wszystkim migrantom, którzy osiedlają się w Szwecji – wnioskuje Jimmi Åkesson. Wyjątek stanowiłyby osoby urodzone w Szwecji i dzieci adoptowane.

Obecnie przy ubieganiu się o obywatelstwo kładzie się nacisk na okres pobytu cudzoziemca w kraju. Wystarczy cztery, pięć lat (mieszkańcy Skandynawii i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10384

Wydanie: 10384

Spis treści
Zamów abonament