Po co biegłemu inwentaryzacja
DANE | Biorąc udział w spisie audytor zyskuje zapewnienie co do istnienia części składników majątku i zdobywa wiedzę o jednostce, sposobach kontroli i ewentualnych ryzykach, które mogą mieć przełożenie na jakość sprawozdania finansowego.
Rozpoczyna się okres przeprowadzania przez spółki inwentaryzacji rocznych. Jednostki musiały zadbać o to, aby podpisać umowy na badania z biegłym rewidentem w terminie, które umożliwi mu udział w inwentaryzacji składników majątkowych. Normy wykonywania zawodu biegłego rewidenta oraz wytyczne zawarte w Międzynarodowych Standardach Rewizji Finansowej precyzują, że biegły rewident powinien wziąć udział w spisie z natury w charakterze obserwatora. Przede wszystkim w przypadku, gdy zapasy są znaczącym składnikiem aktywów wykazanych w badanym sprawozdaniu finansowym.
Czym można zastąpić
W dużym skrócie - krajowe oraz międzynarodowe normy dopuszczają w niektórych przypadkach zastąpienie udziału biegłego rewidenta w spisie innymi czynnościami. Może to być np. powtórna, wyrywkowa inwentaryzacja w obecności biegłego w niedługim czasie po właściwym spisie z natury, a następne zrolowanie testu na zasadzie porównania dokumentów PZ i WZ oraz stanów na dzień inwentaryzacji i powtórnej inwentaryzacji.
Gdy biegły nie wziął udziału w spisie i nie było możliwe zastosowanie alternatywnych procedur potwierdzających istnienie, kompletność i przydatność zapasów, zachodzi ograniczenie zakresu badania. To ograniczenie może uniemożliwić biegłemu zastosowanie procedur badania uznanych przez niego za nieodzowne....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta