Firmy mogą skutecznie pytać o odwrotne obciążenie na zestawy
Fiskus nie wykręci się od wydania interpretacji tylko dlatego, że weryfikacja stanowiska podatnika wymaga zastosowania krajowych i unijnych przepisów dotyczących klasyfikacji statystycznych.
Spółka zapytała o obowiązujący od 1 lipca 2015 r. mechanizmu odwrotnego obciążenia w związku z zakupem sprzętu komputerowego i telefonów komórkowych. Chciała się m.in. upewnić czy określone partie sprzętu komputerowego i telefonów komórkowych są zestawami, które w całości powinny być objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia.
Fiskus najpierw wezwał spółkę do jednoznacznego wskazania, jaki towar jest przez nią nabywany oraz o podanie jego klasyfikacji – według obowiązującej od 1 stycznia 2011 r. PKWiU. Spółka odpowiedziała, ale urzędnicy i tak postanowili pozostawić jej wniosek bez rozpatrzenia. Na wezwanie organu firma podała jedynie symbole pojedynczych towarów. Zdaniem fiskusa ten brak uniemożliwił wydanie interpretacji w zakresie nabywanych zestawów towarów.
Spór o niewydanie interpretacji trafił na wokandę i WSA w Poznaniu uwzględnił skargę spółki. Sąd podkreślił, że spółka domagała się weryfikacji swojego poglądu w kontekście przepisów unijnych - potwierdzenia, że nabywane towary nie spełniają wymogów dotyczących uznania ich za zestaw z uwagi na sposób ich pakowania.
Tymczasem fiskus doszedł do przekonania, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta