Cash pooling podlega obowiązkowi dokumentacyjnemu
CIT | Niezależnie od tego, czy umowa wspólnego zarządzania płynnością w grupie kapitałowej zostanie zaliczona do „transakcji", czy do „innych zdarzeń", będą jej dotyczyć regulacje o cenach transferowych.
Nowelizacja ustaw o CIT i PIT, zmieniająca regulacje o cenach transferowych zmusza do zastanowienia jakie tran- sakcje podlegają obowiązkowi dokumentacyjnemu. Wcześniejsze wątpliwości dotyczące dokumentowania transakcji cash poolingu zostały rozwiane – skutkiem przystąpienia do takiej umowy będzie obowiązek przygotowania dokumentacji dla tej transakcji.
Nowelizacje ustaw o CIT i PIT wprowadzą wiele zmian w regulacjach dotyczących cen transferowych. Część z nich wchodzi w życie od 1 stycznia 2017 roku i należy się do nich dokładnie przygotować. Przykładowo nowelizacja ustawy o CIT z 9 października 2015 r. wprowadza do katalogu czynności objętych obowiązkiem dokumentacyjnym, oprócz transakcji z podmiotami powiązanymi, także tzw. inne zdarzenia o charakterze istotnym dla dochodu podatnika, ujęte w księgach podatkowych (art. 9a ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o CIT).
Otwarty katalog
Ustawa nie definiuje wprost pojęcia „inne zdarzenia". Na podstawie art. 9a ust. 2b ustawy o CIT możemy stwierdzić, że odnosi się ono do „opisu transakcji lub innych zdarzeń, o których mowa w ust. 1, w tym umów zarządzania płynnością, umów o podziale kosztów". „Inne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta