Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nic do ukrycia

05 października 2016 | Rzecz o prawie | Mariusz Królikowski

Ujawnianie oświadczeń majątkowych wszystkim nie doprowadzi do założonego wzrostu zaufania do sędziów, a nasze bezpieczeństwo osobiste znacząco zmniejszy – uważa Mariusz Królikowski.

Planowane zmiany w sądownictwie budzą ostatnio spore emocje nie tylko samego środowiska sędziowskiego, ale też mediów i opinii publicznej. Wśród wielu pojawiających się projektów duże zainteresowanie budzi kwestia jawności oświadczeń majątkowych sędziów. W sprawie wypowiadają się zarówno publicyści i politycy, jak i sami sędziowie. Znamienne były ostatnio zwłaszcza wypowiedzi ministra Zbigniewa Ziobry, który dziwił się, dlaczego sędziowie opierają się publikacji oświadczeń majątkowych, oraz europosła i byłego sędziego Janusza Wojciechowskiego, który doszedł nawet do przewrotnego wniosku, że jawność oświadczeń majątkowych zwiększy bezpieczeństwo sędziów.

Cel „dobrej zmiany"

Aby dalsze rozważania były zupełnie jasne, warto na początku przedstawić stan obecny i proponowane zmiany wraz z uzasadnieniem. Otóż – zapewne wbrew obiegowej opinii – nie jest tak, że sędziowie ukrywają swoje majątki. Od wielu lat funkcjonuje bowiem procedura składania oświadczeń, w których corocznie podają swój stan majątkowy. Zmiana polega jedynie na sposobie ich ujawniania. O ile dotychczas oświadczenia były składane prezesom apelacyjnym oraz urzędom skarbowym, teraz mają być publikowane w internecie.

Czemu ma służyć ta „dobra zmiana"? Uzasadnienie ostatecznego projektu ustawy w wersji przyjętej przez rząd jest cokolwiek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10566

Wydanie: 10566

Spis treści
Zamów abonament