Nieodpłatne poręczenie kredytu kosztuje beneficjenta 19 proc. CIT
Gdy poręczycielem w umowie z bankiem zostaje podmiot powiązany kapitałowo ze spółką, który nie pobiera z tego tytułu wynagrodzenia, to musi ona rozpoznać z tego tytułu przychód z nieodpłatnego świadczenia.
Prowadząc działalność gospodarczą spółki często korzystają z kredytów bankowych przeznaczonych na bieżącą działalność gospodarczą bądź sfinansowanie zakupu środków trwałych (np. nieruchomości). Zabezpieczeniem spłaty tych kredytów są bardzo często poręczenia (w formie poręczenia wekslowego czy umowy poręczenia zawartej na podstawie przepisów prawa cywilnego). W celu uniknięcia dodatkowych opłat za udzielone poręczenie, poręczycielem zostaje podmiot powiązany kapitałowo z kredytobiorcą, który nie pobiera z tego tytułu wynagrodzenia. Czy taka sytuacja powoduje powstanie przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń po stronie otrzymującego poręczenie?
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT przychodami są w szczególności: wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.
Wykładnia jest ugruntowana
Wykładnia pojęcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta