W jaki sposób ująć w księgach nadwyżkę środków trwałych
EWIDENCJA | Różnice między rzeczywistym stanem majątku ustalonym podczas spisu a stanem wykazanym w księgach rachunkowych należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji.
Rozdział 3 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) precyzuje terminy, częstotliwość oraz sposób rozliczenia inwentaryzacji. Artykuł 26 uor nakłada na jednostki obowiązek przeprowadzania na dzień bilansowy inwentaryzacji posiadanych środków trwałych drogą spisu z natury. Termin ten jest dotrzymany, jeśli inwentaryzacja rozpocznie się nie wcześniej niż trzy miesiące przed końcem roku obrotowego, a zakończy do 15. dnia następnego roku. Natomiast inwentaryzacja środków trwałych znajdujących się na terenie strzeżonym może być przeprowadzona raz na cztery lata.
Przykład
Ostatnia inwentaryzacja środków trwałych w spółce X sp. z o.o. miała miejsce 12 października 2012 roku. Rok obrotowy spółki trwa od 1 listopada do 31 października następnego roku. Kiedy powinien zostać przeprowadzony następny spis z natury?
Zgodnie z art. 26 uor, jeśli środki trwałe spółki X znajdują się na terenie strzeżonym, to kolejna ich inwentaryzacja może zostać przeprowadzona w terminie do 31 października 2016 roku, czyli do końca czwartego roku obrotowego od ostatniego spisu.
Rezultatem przeprowadzonej inwentaryzacji jest sporządzony przez komisję inwentaryzacyjną protokół z rozliczenia różnic. Rozbieżności między wartością wykazaną w księgach a rzeczywistym stanem majątku mogą mieć postać:
- niedoborów (kiedy stan z ksiąg rachunkowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta