Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O stosowaniu Karty Praw Podstawowych

05 października 2016 | Rzecz o prawie | Agnieszka Grzelak
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Trudno polemizować z opinią Biura Analiz Sejmowych na etapie legislacyjnym, ale będą inne projekty ustaw o klauzuli sumienia, więc potrzebna jest pogłębiona dyskusja – uważa Agnieszka Grzelak.

W piątek 23 września 2016 r. Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie. Ze względu na wagę argumentów podniesionych w dyskusji nad projektem warto jednak wrócić do niektórych zagadnień i wyjaśnić w tym kontekście zasady stosowania i wykładni Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej (Karta). Zwłaszcza że problem, o którym mowa w tekście, dotyczy tzw. klauzuli sumienia. Od wejścia w życie traktatu z Lizbony, którego stroną jest Rzeczpospolita Polska, Karta ma moc prawną równą traktatom. Mimo to – jak się okazuje – jej interpretacja i sposób stosowania sprawia wiele trudności.

W art. 10 ust. 2, 5 i 6 projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie zobowiązano świadczeniodawcę, który zawarł umowę z NFZ, do udzielania świadczeń kompleksowo, a jeżeli wszyscy lekarze wykonujący zawód złożyli u świadczeniodawcy informację o możliwości powstrzymania się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z ich sumieniem, do posiadania umowy z podwykonawcą zapewniającej takie świadczenia.

Na niezgodność tego przepisu z prawem UE (a konkretnie z art. 10 ust. 2 Karty) wskazuje opinia Biura Analiz Sejmowych (BAS) z 7 września 2016 r. Utrwalenie się wykładni zaprezentowanej w opinii BAS mogłoby mieć taki skutek, że każde ograniczenie prawa do wstrzymania się z wykonywaniem konkretnej usługi ze względu na niezgodność z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10566

Wydanie: 10566

Spis treści
Zamów abonament