Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus rygorystycznie podchodzi do zwolnienia energii z akcyzy

24 października 2016 | Podatki | Michał Majczyna

Z interpretacji organów podatkowych wynika, że skorzystanie ze zwolnienia od podatku akcyzowego energii elektrycznej wykorzystywanej do celów redukcji chemicznej nie jest takie oczywiste jakby się mogło wydawać.

Branża chemiczna od wielu lat postulowała wprowadzenie do krajowego ustawodawstwa zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej wykorzystywanej do celów redukcji chemicznej. Energochłonne przedsiębiorstwa przemysłowe z innych krajów UE od dawna korzystają już bowiem z ulg w podatku akcyzowym. Nie sprzeciwiają się temu przepisy unijne. Dyrektywa Rady 2003/96/WE z 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej dopuszcza bowiem wiele obligatoryjnych i fakultatywnych zwolnień, z możliwości wprowadzenia których państwa członkowskie często korzystały.

Teraz również w polskiej ustawie

Polski ustawodawca, mając na uwadze pogorszenie się konkurencyjności polskich przedsiębiorców z branż energochłonnych, w tym branży chemicznej, 1 stycznia 2016 r. wprowadził w końcu nową grupę zwolnień od akcyzy. Ujęte w art. 30 ust. 7a pkt 1a ustawy o podatku akcyzowym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10582

Wydanie: 10582

Spis treści
Zamów abonament