Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za ochronę ciężarnych mają płacić przedsiębiorcy

24 października 2016 | Kraj | Joanna Ćwiek

Rząd planuje więcej praw dla pracujących kobiet w ciąży. Tyle że przepisy zostały tak skonstruowane, iż mogą wypchnąć je z rynku pracy.

Zmiana przepisów ma dotyczyć kobiet zatrudnionych przez agencje pracy tymczasowej i pracujących na rzecz różnych firm. W przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej projekcie nowelizacji ustawy o pracownikach tymczasowych znalazł się zapis mówiący o tym, że kobieta (na umowie o pracę) zyskuje ochronę przed zwolnieniem aż do samego porodu. Koszty takiego zatrudnienia ponosi agencja.

– Przepisy tak skonstruowano, że tzw. pracodawca użytkownik, czyli firma, która korzysta z pracy kobiety, może z niej zrezygnować, np. dlatego, że jako ciężarna nie może dźwigać. Ale agencja będzie musiała ją cały czas zatrudniać. A nie zawsze uda się dla niej znaleźć inne zajęcie. Jeśli się nie uda, to i tak trzeba będzie jej płacić pensję – mówi dr hab. Monika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10582

Wydanie: 10582

Spis treści
Zamów abonament