Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najem profesjonalny, ale z niskim podatkiem

24 października 2016 | Prawo

Osoba wynajmująca kilka lokali zapłaci 8,5-proc. ryczałt, nawet jeśli zleci pozyskiwanie klientów i administrowanie wyspecjalizowanej firmie.

monika pogroszewska

Najem może mieć charakter prywatny, nawet gdy jego obsługą zajmuje się profesjonalny pośrednik. Uznała tak w najnowszej interpretacji Izba Skarbowa w Katowicach (2461-IBPB-1-1.4511-483.2016.1.ZK). A skoro właścicielka nieruchomości nie jest przedsiębiorcą, to od przychodów z najmu może płacić ryczałt 8,5 proc.

Izba odpowiadała na pytanie właścicielki budynku mieszkalno-usługowego, w którym mieści się kilka lokali. Kobieta nie prowadzi działalności gospodarczej i podlega społecznemu ubezpieczeniu dla rolników. Zamierza wynająć lokale, a wszystkie kwestie związane z obsługą najmu zleci profesjonalnej firmie świadczącej usługi pośrednictwa na rynku nieruchomości.

Firma będzie pozyskiwać klientów oraz zajmie się administrowaniem,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10582

Wydanie: 10582

Spis treści
Zamów abonament