Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć zakup niskocennych środków trwałych

24 października 2016 | Podatki | Marcin Szymankiewicz

Składniki majątku o wartości początkowej nieprzekraczającej 3500 zł mogą być ujmowane w kosztach różnymi metodami. Przy ich wyborze warto uwzględnić nie tylko korzyści podatkowe, ale także wydatki na obsługę księgową.

Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, których wartość początkowa nie przekracza kwoty 3 500 zł, określa się potocznie mianem niskocennych składników majątku.

Podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 3 500 zł. Wydatki poniesione na ich nabycie są wówczas kosztami uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania (art. 22d ust. 1 ustawy o PIT). Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 3 500 zł. Jeżeli natomiast wartość początkowa jest równa lub niższa niż 3500 zł, to podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych albo jednorazowo - w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym (art. 22f ust. 3 ustawy o PIT).

Trzy sposoby do wyboru

W przypadku niskocennych składników majątku podatnik ma więc do wyboru jeden z trzech sposobów rozliczenia poniesionych na nie wydatków:

I. dokonywanie odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22h-22m ustawy o PIT, tj. w przypadku środków trwałych zasadniczo metodą liniową, a w przypadku gdy spełnione są warunki alternatywnie inną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10582

Wydanie: 10582

Spis treści
Zamów abonament