Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pożyczki w ramach grupy bez VAT

24 października 2016 | Podatki | Katarzyna Kołłątaj

Czynności polegające na udzielaniu pożyczek na rzecz innych podmiotów są odpłatnym świadczeniem usług i tym samym podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 23 sierpnia 2016 r. (IPPP1/4512-598/16-2/MPe).

Wnioskodawcą jest spółka zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Zajmuje się wynajmem powierzchni komercyjnych w należącym do niej centrum handlowym. Spółka planuje udzielić swoim udziałowcom oraz innym podmiotom z grupy pożyczek środków pieniężnych. Zostaną one sfinansowane ze środków wygenerowanych w ramach działalności lub ze sprzedaży posiadanych przez spółkę aktywów. Pożyczki będą udzielane odpłatnie, a umowy będą określać wynagrodzenie w postaci rynkowego oprocentowania. Dodatkowo wnioskodawca zaznaczył, że zgodnie z umową spółki, w umowie jest zapisane, iż jej działalność obejmuje m.in. pozostałą finansową działalność usługową gdzie indziej niesklasyfikowaną z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalnych lub pozostałe formy udzielania kredytów. Nie są to jednak wiodące działalności wnioskodawcy. Udzielone pożyczki będą miały charakter dodatkowy, uzupełniający do prowadzonej działalności.

W związku z tym spółka spytała czy planowane przez nią czynności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10582

Wydanie: 10582

Spis treści
Zamów abonament