Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są konsekwencje obniżenia limitu transakcji gotówkowych

24 października 2016 | Podatki | Edyta Zaniewicz

Od 1 stycznia 2017 r. pułap płatności, które można regulować w formie gotówkowej, obniży się z 15 000 euro na 15 000 zł. Celem regulacji jest ograniczenie szarej strefy w Polsce i zmniejszenie skali zjawiska handlu lewymi fakturami.

Po 1 stycznia 2017 r. uregulowanie faktury z naruszeniem obowiązku wykonania przelewu będzie miało daleko posunięte konsekwencje podatkowe.

Obecnie w formie gotówkowej można regulować płatności, których równowartość nie przekracza 15 000 euro. Limit ten określa ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: ustawa). Artykuł 22 ww. ustawy stanowi: dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Przedsiębiorca będący członkiem spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej może realizować ten obowiązek za pośrednictwem rachunku w tej kasie.

W październiku 2016 r. w formie bezgotówkowej muszą być uregulowane transakcje o wartości powyżej 64 680 zł. Średni kurs euro ogłoszony przez NBP ostatniego dnia września...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10582

Wydanie: 10582

Spis treści
Zamów abonament