Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy forma do produkcji importowanych towarów podlega VAT w Polsce

24 października 2016 | Podatki | Marta Kolbusz-Nowak

Jeśli spółka zamawia formę wtryskową w Chinach, celem wykonania przy jej użyciu detali dla przemysłu motoryzacyjnego, ale nie przywozi jej na terytorium UE, to miejscem opodatkowania dostawy formy jest terytorium Chin, a jej koszt nie powiększa podstawy opodatkowania importowanych elementów.

Tak uznała Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 4 sierpnia 2016 r. (ITPP3/4512-293/16/APR).

Wnioskodawca będący spółką prawa polskiego zrealizował usługę ze stawką zero proc. VAT na rzecz spółki francuskiej będącej podatnikiem VAT we Francji. Przedmiotem usługi było uruchomienie produkcji detali z tworzyw sztucznych. Do uruchomienia ich produkcji na zamówienie wnioskodawcy wykonano formę wtryskową w Chinach, lecz nie importowano jej ze względu na to, że detale, które były na niej produkowane, były przedmiotem ciągłych badań inżynieryjnych zmierzających do udoskonalenia innowacyjnego.

Na potrzeby prowadzonych badań wykonano dla francuskiej spółki serię produkcyjną detali. Detale zostały zaimportowane przez wnioskodawcę i dopuszczone do obrotu po opłaceniu należności celno-podatkowych, a następnie zostały sprzedane spółce francuskiej posługującej się polskim numerem VAT. Forma była natomiast inwestycją spółki francuskiej, a jej właścicielem był wnioskodawca.

Spółka francuska, po uzyskaniu niezbędnych danych inżynieryjnych, miała zdecydować o zniszczeniu formy wtryskowej w Chinach i zaprotokołowaniu tego faktu.

Wnioskodawca miał wątpliwości co do sposobu rozliczenia VAT z faktury od chińskiego dostawcy dotyczącej formy oraz czy wartość formy wtryskowej powinna być dodana do wartości celnej importowanych detali i dopiero...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10582

Wydanie: 10582

Spis treści
Zamów abonament