Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oświadczenie nie wystarczy, aby zmienić wysokość daniny

24 października 2016 | Podatki | Regina Drabik

Przy wymiarze podatku od nieruchomości organ podatkowy korzysta z danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków. Są one dla niego wiążącą informacją zarówno co do wielkości działek podatnika, jak i sposobu ich klasyfikacji.

Regina Drabik

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie wypoczynku i rekreacji. Posiadam nieruchomość gruntową, sklasyfikowaną jako tereny wypoczynkowe. Na tej działce znajduje się budynek sklasyfikowany jako „pozostałe budynki niemieszkalne", który nie jest trwale związany z gruntem. 0rgany podatkowe, ustalając podatek dla tego budynku, posłużyły się ewidencją gruntów i budynków, mimo mojego pisemnego oświadczenia, że budynek ten nie wypełnia przesłanek do uznania go za przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Czy organy podatkowe miały prawo wziąć pod uwagę ewidencję gruntów i budynków, a nie moje oświadczenie? – pyta czytelnik.

Kwestie opodatkowania podatkiem od nieruchomości często powodują wątpliwości praktyczne. Stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.) opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podstawą opodatkowania jest dla:

- gruntów – powierzchnia,

- budynków lub ich części –powierzchnia użytkowa,

- budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10582

Wydanie: 10582

Spis treści
Zamów abonament