Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dochody uzyskane w Niemczech rozlicza się również w Polsce

24 października 2016 | Podatki | Ewelina Leszczyńska

Z wynagrodzenia za pracę najemną wykonywaną za Odrą trzeba się rozliczyć także w naszym kraju. Szczegóły reguluje umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku.

Ewelina Leszczyńska

W okresie wakacyjnym wiele osób decydowało się na podjęcie pracy poza granicami Polski. Niezależnie od tego czy było to zatrudnienie „na stałe", czy tylko praca sezonowa, problemem może być późniejsza konieczność rozliczenia zagranicznych zarobków z fiskusem, zwłaszcza gdy w roku podatkowym podatnik osiągał dochody zarówno ze źródeł polskich, jak i zagranicznych.

Ustalenie rezydencji

Dla wyboru poprawnej formy podatkowego rozliczenia dochodów osiągniętych poza granicami Polski kluczowe jest ustalenie tzw. rezydencji podatkowej. Podatnicy będący polskimi rezydentami podatkowymi podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu >patrz ramka. Oznacza to, że są zobowiązani do rozliczenia wszystkich swoich dochodów w Polsce.

Podatnik uzyskujący dochody z pracy poza granicami Polski powinien się więc zastanowić przed złożeniem zeznania podatkowego w Polsce czy jego sytuacja życiowa wiąże go na tyle z Polską, aby mógł zostać uznany przez organy podatkowe za polskiego rezydenta podatkowego, a co za tym idzie, czy powinien być rozliczany ze swoich zagranicznych zarobków w Polsce.

Zasada źródła

Na skutek obowiązywania w poszczególnych państwach ich wewnętrznych reżimów podatkowych, może dojść do sytuacji, w której polski rezydent...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10582

Wydanie: 10582

Spis treści
Zamów abonament