Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chemia, meble i maszyny to filary eksportu Warmii i Mazur

24 października 2016 | Ekonomia
Najlepsi warmińsko-mazurscy eksporterzy w tegorocznej edycji „Regionalnych Orłów Eksportu”
źródło: materiały prasowe
Najlepsi warmińsko-mazurscy eksporterzy w tegorocznej edycji „Regionalnych Orłów Eksportu”
Najwięksi eksporterzy w woj. warmińsko-mazurskim, dane za 2015 rok w tys. zł
źródło: Rzeczpospolita
Najwięksi eksporterzy w woj. warmińsko-mazurskim, dane za 2015 rok w tys. zł

Branża chemiczna wybija się głównie za sprawą fabryki opon Michelin oraz produkcji kosmetycznej, ale hity eksportowe regionu to także meble i jachty.

Artur osiecki

– Eksport z Warmii i Mazur to przede wszystkim branża chemiczna, co jest efektem funkcjonowania fabryki opon Michelin w Olsztynie, ale już drugą lokatę zajmuje branża meblarska. 90 proc. wyprodukowanych w naszym województwie mebli trafia na eksport – mówiła w środę w Olsztynie Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, podczas tegorocznej edycji wręczenia nagród w konkursie „Regionalne Orły Eksportu" organizowanym przez „Rzeczpospolitą".

Branża drzewno-meblarska depcze w regionie po piętach sektorowi chemicznemu, który w ub.r. wyeksportował towary o wartości 3,8 mld zł. Meblarze wyeksportowali niewiele mniej, bo za 3,2 mld zł. Również branże metalowo-maszynowa i rolno-spożywcza odpowiadają za znaczną część eksportu z regionu. W 2015 r. ich eksport wyniósł odpowiednio 2,1 i 1,7 mld zł. Do wiodących branż zaliczają się też włókienniczo-odzieżowa (603 mln zł) i środków transportu (589 mln zł). Ogółem, jak wynika z danych Departamentu Polityki Eksportowej Ministerstwa Rozwoju, choć nie są to oficjalne dane statystyczne Głównego Urzędu Statystycznego, eksport z Warmii i Mazur osiągnął w ubiegłym roku łączną wartość 12,5 mld zł, co daje regionowi 12. miejsce wśród wszystkich 16 województw. Za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10582

Wydanie: 10582

Spis treści
Zamów abonament