VAT od sprzedaży przez internet trzeba zwykle płacić w kraju dostawy
Każdy przedsiębiorca zbywający swoje towary na rzecz konsumentów z innych państw UE powinien pamiętać, że po przekroczeniu obowiązujących limitów staje się tam podatnikiem podatku od towarów i usług.
Wojciech Sztuba
W przypadku e-sprzedaży z terytorium Polski do innego kraju UE możemy mieć do czynienia – w rozumieniu przepisów ustawy o VAT – z dwiema sytuacjami. Gdy dostawa odbywa się na rzecz przedsiębiorcy, dochodzi do tzw. wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru (WDT). Po stronie kupującego ma wówczas miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), które ma on obowiązek rozliczyć jako nabywca. Jednak gdy towar trafia w ręce osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, dochodzi do tzw. sprzedaży wysyłkowej. Przyjrzyjmy się bliżej temu drugiemu zagadnieniu.
Czym jest sprzedaż wysyłkowa
W myśl obowiązujących obecnie na terenie UE, w tym w Polsce, zasad, o sprzedaży wysyłkowej możemy mówić wówczas, gdy:
- sprzedaż jest dokonywana na rzecz podmiotów niebędących podatnikami VAT,
- sprzedawane towary nie są nowymi środkami transportu oraz
- nie są montowane przez dostawcę na miejscu dostawy, a także
- towary nie podlegają akcyzie.
Gdy dochodzi do sprzedaży wysyłkowej, może być ona opodatkowana w kraju wysyłki, pod warunkiem, że mieści się w limicie sprzedaży wysyłkowej, który każde państwo określa samodzielnie. Przekroczenie tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta