Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gra lewicowych populistów

24 października 2016 | Świat
Paul Magnette. Do niedawna prawie nikt nie słyszał o liderze walońskich socjalistów. Teraz on decyduje o przyszłości Europy.
autor zdjęcia: Julien Warnand
źródło: PAP/EPA
Paul Magnette. Do niedawna prawie nikt nie słyszał o liderze walońskich socjalistów. Teraz on decyduje o przyszłości Europy.

UE walczy o zachowanie wiarygodności jako partner międzynarodowy. I przyszłość wolnego handlu.

Anna słojewska z Brukseli

Do poniedziałku wieczorem Belgia dostała czas na wyjaśnienie swojego stanowiska w sprawie CETA – umowy o wolnym handlu UE–Kanada. Jeśli nie zaakceptuje porozumienia, to zaplanowany na 27 października w Brukseli szczyt z udziałem kanadyjskiego premiera Justina Trudeau zostanie odwołany. Belgijskie negocjacje, których celem jest przekonanie regionu Walonii do wydania zgody na CETA, trwają. Wcześniej fiaskiem zakończyły się prowadzone w Namur (stolicy Walonii) rozmowy między kanadyjską minister handlu Chrystią Freeland, unijną komisarz Cecilią Malström i walońskim ministrem-prezydentem Paulem Magnette'em.

– Piłka jest po stronie europejskiej i czas, żeby to Europejczycy zakończyli sprawę – powiedziała Freeland.

Walonia i jej lęki

W Europie z kolei opór Walonii traktowany jest jako wewnętrzna rozgrywka. – To jest sprawa polityczna, bardziej o wymiarze wewnątrzbelgijskim niż międzynarodowym – powiedział Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej.

W piątek na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10582

Wydanie: 10582

Spis treści
Zamów abonament