Polski eksport dostaje zadyszki
Sprzedaż zagraniczna | Wyniki co rok są lepsze. Ale coraz bardziej odbija się na nich osłabienie produkcji przedsiębiorstw
Adam Woźniak
Ostatnie prognozy mówiące o spadku tempa wzrostu produktu krajowego brutto nie sprzyjają eksporterom. O ile wcześniej spodziewano się, że w drugiej połowie tego roku wzrost PKB będzie przekraczał 3,5 proc., o tyle obecne przewidywania są znacznie bardziej pesymistyczne. Już w lipcu NBP zakładał, że spadek inwestycji oraz słabsze wykorzystanie środków z nowej perspektywy UE spowodują osłabienie tempa wzrostu w 2016 r. do 3,2 proc. Tymczasem na początku października Fitch Ratings obniżył prognozy tegorocznego wzrostu polskiego PKB do zaledwie 3 proc. Kilka dni wcześniej Moody's podał pułap 3,1 proc.
W kolejnych dwóch latach wzrost gospodarczy powinien jednak przyspieszyć: Fitch stawia na 3,2 proc. w 2017 r. i 3,3 proc. w 2018. Podobnie widział to także NBP. Z drugiej strony Moody's przewiduje w przyszłym roku osłabienie z 3,1 do 3 proc. O obniżeniu tempa rozwoju Polski w obecnym i przyszłym roku mówi również Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Przewidywane słabsze tempo wzrostu gospodarki koresponduje z postępującym spadkiem tempa wzrostu eksportu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta