Ostrożnie z zakazami
Korzyści z zakazu handlu w niedzielę nie muszą przeważyć nad kosztami takich przepisów. Dlatego wprowadzenie proponowanych przez Solidarność regulacji warto przynajmniej rozłożyć w czasie.
Piotr Maszczyk
Najprostszym testem skuteczności nowego prawa jest sprawdzenie tego, czy i ewentualnie jak projektowane regulacje funkcjonują w innych krajach. Nie oznacza to oczywiście, że oryginalne przepisy powinny być z góry odrzucane. Jeśli jednak reguły, które w danym kraju chce się wprowadzić, nie funkcjonują nigdzie indziej na świecie, stanowi to bardzo poważny asumpt do wnikliwego rozważenia sensu ich wprowadzenia.
Ograniczenie lub nawet wykluczenie możliwości prowadzenia działalności handlowej w niedzielę jest rozwiązaniem istniejącym w wielu krajach Unii Europejskiej (np. Niemcy, Francja, Belgia). Rozważamy zatem rozwiązanie, które potwierdziło swoją skuteczność w wielu państwach.
Wskazana ostrożność
Jednak w kontekście przenoszenia pomiędzy krajami konkretnych rozwiązań prawnych należy zawsze zachowywać niezwykłą ostrożność. To, czy rozwiązanie z obszaru regulacji będzie skuteczne i efektywne, zależy od układu instytucji obecnych w danym kraju.
Na potrzeby niniejszego artykułu definicja instytucji została sformułowana w następujący sposób: są to tworzone przez ludzi (społeczeństwa) pisane i niepisane reguły i normy postępowania oraz ograniczenia mające na celu obniżenie poziomu niepewności i zapewnienie kontroli nad otaczającym światem. Rozwiązania akceptowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta