Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostrożnie z zakazami

24 października 2016 | Ekonomia
Piotr Maszczyk
źródło: materiały prasowe
Piotr Maszczyk

Korzyści z zakazu handlu w niedzielę nie muszą przeważyć nad kosztami takich przepisów. Dlatego wprowadzenie proponowanych przez Solidarność regulacji warto przynajmniej rozłożyć w czasie.

Piotr Maszczyk

Najprostszym testem skuteczności nowego prawa jest sprawdzenie tego, czy i ewentualnie jak projektowane regulacje funkcjonują w innych krajach. Nie oznacza to oczywiście, że oryginalne przepisy powinny być z góry odrzucane. Jeśli jednak reguły, które w danym kraju chce się wprowadzić, nie funkcjonują nigdzie indziej na świecie, stanowi to bardzo poważny asumpt do wnikliwego rozważenia sensu ich wprowadzenia.

Ograniczenie lub nawet wykluczenie możliwości prowadzenia działalności handlowej w niedzielę jest rozwiązaniem istniejącym w wielu krajach Unii Europejskiej (np. Niemcy, Francja, Belgia). Rozważamy zatem rozwiązanie, które potwierdziło swoją skuteczność w wielu państwach.

Wskazana ostrożność

Jednak w kontekście przenoszenia pomiędzy krajami konkretnych rozwiązań prawnych należy zawsze zachowywać niezwykłą ostrożność. To, czy rozwiązanie z obszaru regulacji będzie skuteczne i efektywne, zależy od układu instytucji obecnych w danym kraju.

Na potrzeby niniejszego artykułu definicja instytucji została sformułowana w następujący sposób: są to tworzone przez ludzi (społeczeństwa) pisane i niepisane reguły i normy postępowania oraz ograniczenia mające na celu obniżenie poziomu niepewności i zapewnienie kontroli nad otaczającym światem. Rozwiązania akceptowane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10582

Wydanie: 10582

Spis treści
Zamów abonament