Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto, kiedy i jakie dane musi dostarczyć fiskusowi w formie JPK

24 października 2016 | Podatki | Marcin Szymankiewicz

Podmiotem zobowiązanym do przekazania ksiąg podatkowych jako struktur jednolitego pliku kontrolnego nie będzie podatkowa grupa kapitałowa, lecz poszczególne spółki wchodzące w jej skład.

Duże firmy przekazują dane od lipca 2016 r.

ABC sp. z o.o. (podatnik VAT czynny) prowadzi księgi rachunkowe i ewidencję VAT za pomocą programów komputerowych (specjalistyczne programy finansowo – księgowe). Czy od 1 lipca 2016 r. jest zobowiązana przedstawiać księgi i dokumenty (faktury, dokumenty magazynowe, wyciągi bankowe) na każde żądanie urzędu skarbowego w postaci JPK? Spółka jest dużym przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 193a § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), w przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych, organ podatkowy może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 o.p., wskazując rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą.

Struktura logiczna postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, z uwzględnieniem możliwości wytworzenia jej z programów informatycznych używanych powszechnie przez przedsiębiorców oraz automatycznej analizy danych, jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministerstwa Finansów (art. 193a § 2 o.p.)

Artykuł 193a o.p....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10582

Wydanie: 10582

Spis treści
Zamów abonament