Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmniejszenie wkładu w spółce osobowej jest neutralne w PIT

24 października 2016 | Podatki | Hubert Szyszczyński

Efekty podatkowe wszelkich wypłat gotówkowych ze spółki osobowej należy analizować dopiero w momencie utraty przez osobę fizyczną statusu wspólnika w takiej spółce. Wynika to z mechanizmu opodatkowania spółek osobowych opartego na zasadzie memoriałowej.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 24 sierpnia 2016 r. (I SA/Kr 813/16).

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która w przyszłości miała zostać wspólnikiem spółki osobowej. W toku działalności tej spółki mogą wystąpić sytuacje, w których wnioskodawca jako jej wspólnik, po uzyskaniu zgody każdego z pozostałych wspólników, zmniejszy swój wkład do niej. Obniżenie wkładu będzie polegać na wypłacie przez spółkę osobową środków pieniężnych na rzecz wnioskodawcy. Łączna wysokość takich wypłat będzie niższa niż wartość wkładu wnioskodawcy.

W związku z tym, wnioskodawca zadał pytanie, czy otrzymane przez niego z tego tytułu środki pieniężne będą dla niego stanowiły przychód w PIT.

Organ podatkowy w interpretacji z 18 marca 2016 r. (IBPB-1-1/4511-58/16/SG) uznał, że otrzymane przez wnioskodawcę środki pieniężne, które otrzyma on tytułem częściowego obniżenia jego wkładu w spółce osobowej, będą dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10582

Wydanie: 10582

Spis treści
Zamów abonament