Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błędna implementacja nie może szkodzić podatnikom

24 października 2016 | Podatki | Wojciech Kańtor

Ustawodawca błędnie wprowadził do ustawy o VAT przepis art. 132 ust. 1 lit. i Dyrektywy 112 dotyczący kształcenia i przekwalifikowania zawodowego. Wskazuje on bowiem na zwolnienie podmiotowe, a nie przedmiotowe.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 6 września 2016 r. (I FSK 392/15).

Stowarzyszenie nauczycieli języka angielskiego prowadzi szkolenia i konferencje dotyczące zarówno metodyki nauczania, jak i samej nauki języka. Prowadzi również warsztaty, które mają na celu wyłącznie naukę języka. Powstała wątpliwość, czy wykonywane przez stowarzyszenie usługi będą korzystały ze zwolnienia przedmiotowego z VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 i 29 ustawy o VAT oraz art. 44 rozporządzenia Rady nr 282/2011.

Zdaniem podatnika, na tak zadane pytanie należy udzielić odpowiedzi twierdzącej. Organ podatkowy uznał jednak w wydanej interpretacji indywidualnej stanowisko podatnika za nieprawidłowe, stwierdzając, że żadne ze wskazanych usług nie będą objęte zwolnieniem z art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT. Szkolenia oraz konferencje nie będą również objęte zwolnieniem z pkt 28, ponieważ nie mają na celu wyłącznie bezpośredniej nauki języka. Z kolei warsztaty językowe będą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10582

Wydanie: 10582

Spis treści
Zamów abonament