Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma przelewu, nie ma kosztu

24 października 2016 | Podatki | Edyta Zaniewicz

Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą nie rozliczą wydatku w tej części, w jakiej płatność za transakcję opiewającą na kwotę powyżej 15 tys. zł zostanie uregulowana bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

Wydatku, który przedsiębiorca ureguluje z naruszeniem przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, nie będzie można zaksięgować w koszty podatkowe (nowe art. 22p ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 15d ust. 1 ustawy o CIT). Według wskazanych przepisów podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą nie zaliczą do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 22 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

Przykład

Jeżeli przedsiębiorca ureguluje po 1 stycznia 2017 r. w formie gotówkowej fakturę na kwotę np. 15 500 zł za zakup towaru handlowego, to w ogóle nie będzie mógł poniesionego wydatku zaksięgować w koszty podatkowe.

Gdyby ta sama transakcja została częściowo uregulowana przelewem (np. 15 000 zł), a częściowo gotówką (np. 500 zł), wówczas kosztem podatkowym będzie jedynie ta część wydatku, która zostanie zrealizowana przelewem. W opisanym przypadku kwota 500 zł nie będzie mogła być zaksięgowana w ewidencji rachunkowej.

Konieczne będzie wyksięgowanie

Jeżeli wydatek najpierw zostanie ujęty w kosztach podatkowych, a następnie będzie realizowana płatność, to gdy zapłata zostanie wykonana z naruszeniem art. 22 ustawy, konieczne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10582

Wydanie: 10582

Spis treści
Zamów abonament