Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są konsekwencje obniżenia limitu transakcji gotówkowych

24 października 2016 | Podatki | Edyta Zaniewicz

Od 1 stycznia 2017 r. pułap płatności, które można regulować w formie gotówkowej, obniży się z 15 000 euro na 15 000 zł. Celem regulacji jest ograniczenie szarej strefy w Polsce i zmniejszenie skali zjawiska handlu lewymi fakturami.

Po 1 stycznia 2017 r. uregulowanie faktury z naruszeniem obowiązku wykonania przelewu będzie miało daleko posunięte konsekwencje podatkowe.

Obecnie w formie gotówkowej można regulować płatności, których równowartość nie przekracza 15 000 euro. Limit ten określa ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: ustawa). Artykuł 22 ww. ustawy stanowi: dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Przedsiębiorca będący członkiem spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej może realizować ten obowiązek za pośrednictwem rachunku w tej kasie.

W październiku 2016 r. w formie bezgotówkowej muszą być uregulowane transakcje o wartości powyżej 64 680 zł. Średni kurs euro ogłoszony przez NBP ostatniego dnia września...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10582

Wydanie: 10582

Spis treści
Zamów abonament