Korzystanie ze znaków towarowych a VAT
POLEMIKI
Umowy licencyjne
Korzystanie ze znaków towarowych a VAT
MAłGORZATA SOBOńSKA
Nie można zgodzić się z poglądem, iż udzielenie licencji na używanie znaku towarowego jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Na łamach prasy pojawiło się ostatnio kilka wypowiedzi poruszających temat umów licencyjnych o udostępnianie do używania znaków towarowych w kontekście ich opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Opierały się na tezie, iż wszelkie umowy zawierane między podatnikami, regulujące kwestię zezwolenia na używanie znaku towarowego w zakresie dozwolonym przez prawo, rodzą obowiązek obciążenia takiej transakcji VAT. Jako koronny argument przytaczano m. in. stwierdzenie, iż zezwolenie udzielone przez uprawniony podmiot innemu podmiotowi na używanie znaku towarowego jest "dla potrzeb VAT traktowane jak usługa, a więc podlega ustawie".
W rozmowie Anny Grabowskiej z Juliuszem Kamińskim ("Rz" z 7 lutego) czytamy: "Zgodnie z art. 4 pkt 2 ustawy usługami są czynności wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce państwowej (. .. ). Udzielanie prawa do korzystania ze znaku towarowego znajduje się w trzech klasyfikacjach. W Klasyfikacji usług (stosuje się ją tylko częściowo) jest to rzeczoznawstwo -- podbranża 89302;...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta