Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korzystanie ze znaków towarowych a VAT

26 maja 1998 | Prawo | MS

POLEMIKI

Umowy licencyjne

Korzystanie ze znaków towarowych a VAT

MAłGORZATA SOBOńSKA

Nie można zgodzić się z poglądem, iż udzielenie licencji na używanie znaku towarowego jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na łamach prasy pojawiło się ostatnio kilka wypowiedzi poruszających temat umów licencyjnych o udostępnianie do używania znaków towarowych w kontekście ich opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Opierały się na tezie, iż wszelkie umowy zawierane między podatnikami, regulujące kwestię zezwolenia na używanie znaku towarowego w zakresie dozwolonym przez prawo, rodzą obowiązek obciążenia takiej transakcji VAT. Jako koronny argument przytaczano m. in. stwierdzenie, iż zezwolenie udzielone przez uprawniony podmiot innemu podmiotowi na używanie znaku towarowego jest "dla potrzeb VAT traktowane jak usługa, a więc podlega ustawie".

W rozmowie Anny Grabowskiej z Juliuszem Kamińskim ("Rz" z 7 lutego) czytamy: "Zgodnie z art. 4 pkt 2 ustawy usługami są czynności wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce państwowej (. .. ). Udzielanie prawa do korzystania ze znaku towarowego znajduje się w trzech klasyfikacjach. W Klasyfikacji usług (stosuje się ją tylko częściowo) jest to rzeczoznawstwo -- podbranża 89302;...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1396

Spis treści
Zamów abonament