Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Profilaktyka i opieka nad dzieckiem

26 maja 1998 | Raporty | AP
źródło: Nieznane

SZKOŁA, UCZNIOWIE, NAUCZYCIELE

Reforma systemu edukacji

(skrót)

II. Profilaktyka i opieka nad dzieckiem

Pomoc rodzinie wychowującej małe dziecko będzie priorytetowym zadaniem reformy. Bez realnych zmian w tym zakresie tworzenie rozbudowanych programów pomocy i opieki nad dziećmi na następnych etapach ich rozwoju (np. szeroki program zastępczego rodzicielstwa) nie będzie miało wystarczającego uzasadnienia. Nieracjonalne i nieekonomiczne jest udzielanie drogich form opieki zagrożonym starszym dzieciom, którym wcześniej nikt nie pomagał.

Właśnie tego typu pomoc, a nie tworzenie jedynie rodzinnych domów dziecka czy rodzin kontraktowych, będzie świadczyła o rozwijaniu prorodzinnego systemu opieki. Ze względu na naturalny związek małego dziecka z rodziną pomoc ta powinna dotyczyć raczej rodziny niż samego dziecka. Na tym etapie testowane będą też inne cechy opieki prorodzinnej: udzielanie pomocy możliwie najszybciej i najwcześniej (również przed narodzeniem dziecka), przygotowanie do świadczenia pomocy wielozakresowej (zdrowotnej, edukacyjnej, wychowawczej, psychologicznej, materialnej, lokalowej, pośrednictwa pracy, prawnej itp.), w razie potrzeby świadczenie jej także w domach - w stylu lekarza rodzinnego (przez pracowników socjalnych i pedagogicznych ze specjalizacją rodzinną).

Jednym z kierunków reformy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1396

Spis treści
Zamów abonament