Profilaktyka i opieka nad dzieckiem
Reforma systemu edukacji
(skrót)
II. Profilaktyka i opieka nad dzieckiem
Pomoc rodzinie wychowującej małe dziecko będzie priorytetowym zadaniem reformy. Bez realnych zmian w tym zakresie tworzenie rozbudowanych programów pomocy i opieki nad dziećmi na następnych etapach ich rozwoju (np. szeroki program zastępczego rodzicielstwa) nie będzie miało wystarczającego uzasadnienia. Nieracjonalne i nieekonomiczne jest udzielanie drogich form opieki zagrożonym starszym dzieciom, którym wcześniej nikt nie pomagał.
Właśnie tego typu pomoc, a nie tworzenie jedynie rodzinnych domów dziecka czy rodzin kontraktowych, będzie świadczyła o rozwijaniu prorodzinnego systemu opieki. Ze względu na naturalny związek małego dziecka z rodziną pomoc ta powinna dotyczyć raczej rodziny niż samego dziecka. Na tym etapie testowane będą też inne cechy opieki prorodzinnej: udzielanie pomocy możliwie najszybciej i najwcześniej (również przed narodzeniem dziecka), przygotowanie do świadczenia pomocy wielozakresowej (zdrowotnej, edukacyjnej, wychowawczej, psychologicznej, materialnej, lokalowej, pośrednictwa pracy, prawnej itp.), w razie potrzeby świadczenie jej także w domach - w stylu lekarza rodzinnego (przez pracowników socjalnych i pedagogicznych ze specjalizacją rodzinną).
Jednym z kierunków reformy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta