Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Elektroniczny świadek

26 maja 1998 | Nauka i Technika | AJ

WYPADKI

Obrońca ostrożnych, bat na piratów

Elektroniczny świadek

ADAM JAMIOłKOWSKI

Jedziemy wkolumnie pojazdów. Nagle poprzedzające nas auto gwałtownie hamuje. Hamujemy więc, zatrzymując się pół metra od jego zderzaka. Oddychamy z ulgą, gdy nagle uderzenie w tył wozu wbija nas w poprzednika. Mamy samochód rozbity z przodu i z tyłu, a ten, który jechał przed nami, oskarża nas o najechanie, pełne odszkodowanie z auto-casco nie będzie więc nam przysługiwać. Czy można udowodnić swą niewinność? Można, jeśli w samochodzie zainstalowany został rejestrator UDS. Prezentowane na odbywających się w Poznaniu Targach Motoryzacji urządzenie zdobyło już sporą popularność w Niemczech. U nas korzystają zniego niektóre jednostki policji i pogotowia ratunkowego oraz coraz więcej baz transportowych.

Rejestrator Danych Wypadku UDS produkowany przez niemiecką firmę VDO Kienzle (znaną fachowcom z produkcji tachografów dla samochodów ciężarowych) to swego rodzaju "czarna skrzynka" samochodu. Urządzenie rejestruje dane opisujące zachowanie auta i kierowcy, a w razie wypadku lub innego zdarzenia, które może doprowadzić do uszkodzenia pojazdu (np. bardzo szybkie najechanie na krawężnik) dane z ostatnich 30 sekund przed i 15 sekund po wypadku zostają na stałe wpisane do pamięci. Można je odczytać za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1396

Spis treści
Zamów abonament