Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prokuratura przed reformą

26 maja 1998 | Publicystyka, Opinie | JE

W przyszłej ustawie o prokuraturze poczesne miejsce musi też zająć sprawa statusu i pozycji prokuratora. Nie może to być urzędnik albo pracownik.

Prokuratura przed reformą

JANUSZ EKSNER

Na początku kwietnia Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu poselski projekt ustawy o likwidacji Prokuratury Krajowej i stanowiska prokuratora PK.

Jednym z powodów odrzucenia projektu ustawy po niezbyt budującej, bo przechodzącej do porządku nad właściwie niekwestionowanym uzasadnieniem projektu, debacie była zapowiedź ministra sprawiedliwości przedstawienia Sejmowi całościowego projektu nowej ustawy o prokuraturze.

Zapowiedź reformy niewątpliwie padła na podatny grunt, ponieważ oczekiwanie na zmiany jest w prokuraturze dość powszechne, aczkolwiek rzadko wyrażane publicznie.

Podstawowym zadaniem prokuratury jest -- jak wiadomo -- ściganie przestępstw poprzez prowadzenie i nadzorowanie postępowań przygotowawczych. Inne zadania to oskarżanie przestępców przed sądami, symboliczny udział prokuratora w innych niż karne postępowaniach, obsługa prokuratora generalnego w realizacji jego ustawowych zadań. Tutaj rezerw o charakterze instytucjonalnym raczej nie da się znaleźć. Szukać ich należy zatem w sferze działalności określanej jako podstawowa.

Prokuratura, podobnie jak wymiar sprawiedliwości, jest strukturą w zasadzie dwuinstancyjną. Oznacza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1396

Spis treści
Zamów abonament