Prokuratura przed reformą
W przyszłej ustawie o prokuraturze poczesne miejsce musi też zająć sprawa statusu i pozycji prokuratora. Nie może to być urzędnik albo pracownik.
Prokuratura przed reformą
JANUSZ EKSNER
Na początku kwietnia Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu poselski projekt ustawy o likwidacji Prokuratury Krajowej i stanowiska prokuratora PK.
Jednym z powodów odrzucenia projektu ustawy po niezbyt budującej, bo przechodzącej do porządku nad właściwie niekwestionowanym uzasadnieniem projektu, debacie była zapowiedź ministra sprawiedliwości przedstawienia Sejmowi całościowego projektu nowej ustawy o prokuraturze.
Zapowiedź reformy niewątpliwie padła na podatny grunt, ponieważ oczekiwanie na zmiany jest w prokuraturze dość powszechne, aczkolwiek rzadko wyrażane publicznie.
Podstawowym zadaniem prokuratury jest -- jak wiadomo -- ściganie przestępstw poprzez prowadzenie i nadzorowanie postępowań przygotowawczych. Inne zadania to oskarżanie przestępców przed sądami, symboliczny udział prokuratora w innych niż karne postępowaniach, obsługa prokuratora generalnego w realizacji jego ustawowych zadań. Tutaj rezerw o charakterze instytucjonalnym raczej nie da się znaleźć. Szukać ich należy zatem w sferze działalności określanej jako podstawowa.
Prokuratura, podobnie jak wymiar sprawiedliwości, jest strukturą w zasadzie dwuinstancyjną. Oznacza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta