Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Park na przyszłestulecie

26 maja 1998 | Nauka i Technika | KF

PRZYRODA

Ministerstwo przygotowuje kontrakt dla Puszczy Białowieskiej

Park na przyszłestulecie

K RYSTYNA FOROWICZ

Pierwszą pozytywną decyzją obecnego rządu w sprawie Puszczy Białowieskiejjest wprowadzenie zakazu wycinania ponadstuletnich drzew na terenie rezerwatów. Drugą --ekologicznykontrakt dla puszczy, nad którym pracuje resort ochrony środowiska. Ma zapewnić lokalnejspołeczności lepszewarunki życia w otoczeniu przyszłego powiększonego parku narodowego.

Pełnym sukcesem będzie poszerzenie granic Parku Narodowego na cały polski obszar Puszczy Białowieskiej. Nastąpi to jednak nie wcześniej niż po 2000 r. Ministerstwo uzależnia powstanie parku od środków z budżetu i od zgody lokalnych społeczności. Od kilku lat ekolodzy i naukowcy domagają się utworzenia parku na terenie całej puszczy. Od kilku lat kolejni ministrowie obiecują, że jest to jedynie kwestią czasu.

Kontrakt dla Białowieży

Cztery lata temu ekolodzy przywieźli z puszczy do Warszawy pień po wyciętym olbrzymim 300-letnim dębie. Dziś po kilku latach kampanii ekologów, miejsce, gdzie zrobili tę fotografię, jest już na obszarze powiększonego parku narodowego. Telewizyjne zdjęcia pnia pod Sejmem i ludzi ze Stowarzyszenia "Pracownia na rzecz Wszystkich Istot" przykutych do bram ministerstwa w proteście obiegły dosłownie cały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1396

Spis treści
Zamów abonament