Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bardzo trudne zadanie wierzycieli

26 maja 1998 | Prawo | MJ

ANALIZA

Skarga pauliańska, czyli szczególny typ stosunkuzobowiązaniowego

Bardzo trudne zadanie wierzycieli

MARIA JASIńSKA

Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia otym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć. Taka jest dzisiejsza definicja skargi pauliańskiej, zapisana w art. 527 kodeksu cywilnego.

Podstawowym problemem współczesnych stosunków gospodarczych jest niemożność uzyskania zapłaty wramach danego stosunku zobowiązaniowego. Składa się na to wiele przyczyn, z których niewątpliwie na czoło wybija się brak dostatecznego zabezpieczenia kontraktu w chwili jego urzeczywistniania. Nie można przewidzieć wszelkich wariantów zachowań i zabezpieczyć się na wszelkie możliwe sposoby. Niewątpliwie jednak pewne mechanizmy przynajmniej mogą zminimalizować ryzyko. Podstawową bowiem zasadą prawa cywilnego jest reguła, iż stosunek zobowiązaniowy powstaje i wiąże jedynie jego strony. Odstępstwem od tej zasady jest skarga pauliańska.

Dla tego szczególnego typu stosunku zobowiązaniowego specyficzne jest to, iż osoba trzecia nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1396

Spis treści
Zamów abonament