Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany w sposobie i programach nauczania

26 maja 1998 | Raporty | AP

EDUKACJA

Założenia reformy dzisiaj w "Rzeczpospolitej"

Zmiany w sposobie i programach nauczania

Komentarz

W przygotowanym przez resort edukacji projekcie reformy po raz pierwszy od wielu lat uwzględniono dotychczasowe próby cząstkowych zmian, łącząc je w spójną całość i dodając to, czego brakowało. W efekcie powstał projekt obejmujący całą edukację - jej strukturę, programy nauczania i wychowania, system oceniania uczniów, zarządzanie i nadzorowanie. Zaproponowano też zmiany w dziale opieki nad dzieckiem, a także nowy sposób awansowania nauczycieli, który ma doprowadzić do tego, by nauczycielskie płace zależały od jakości pracy i kwalifikacji. Nowy ma być też sposób finansowania zadań oświatowych, gdyż planuje się wprowadzenie bonu edukacyjnego.

Część zmian wynika niejako automatycznie z reformy administracyjnej kraju. Ale byłoby to za mało, by mówić o całościowej reformie edukacji. Dlatego z pakietu ustaw kompetencyjnych sprawy oświatowe zostały wyłączone i będą omawiane osobno.

Co więc nas czeka, jeśli nowelizacja ustawy o systemie oświaty zostanie uchwalona? Od września przyszłego roku (do 2005 roku) zacznie się przebudowa ustroju...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1396

Spis treści
Zamów abonament