Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak finansować oświatę

26 maja 1998 | Raporty | AP

SZKOŁA, UCZNIOWIE, NAUCZYCIELE

Reforma systemu edukacji

(skrót)

VIII. Jak finansować oświatę

Podstawowym założeniem modyfikacji systemu finansowania oświaty jest przestrzeganie konstytucyjnej zasady nieodpłatnej dostępności dla dzieci i młodzieży do lat 18 do wszystkich publicznych szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Nie jest sprzeczne z zasadą bezpłatności finansowanie lub dofinansowywanie przez rodziców dodatkowych usług edukacyjnych, wykraczających poza podstawy programowe.

Niezbywalnym obowiązkiem państwa jest również troska o zapewnienie wszystkim dzieciom i młodzieży porównywalnych, standardowych warunków nauki w szkole. Dzięki wysiłkowi organów samorządowych lub rodziców może być podnoszony poziom warunków nauczania ponad rozwiązania standardowe, na miarę możliwości oraz aspiracji społeczności szkolnej lub samorządowej.

Zgodnie z art. 5a ustawy o systemie oświaty państwo zapewnia wszystkim szkołom publicznym odpowiednie warunki utrzymania. W dotychczasowym systemie realizacji tego obowiązku odbywa się to poprzez bezpośrednie finansowanie z budżetu państwa zadań oświatowych gmin, kuratoriów oświaty i resortów, które prowadzą szkoły i placówki. Jedynie 46 wielkich miast ma na ich realizację zagwarantowany ustawowo zwiększony udział w podatku dochodowym od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1396

Spis treści
Zamów abonament