Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gromadzenie oraz wydawanie publicznego grosza

26 maja 1998 | Prawo | ŻS

PIERWSZE CZYTANIE

Pieniądze, którymi dysponują władze centralne i samorządy

Gromadzenie oraz wydawanie publicznego grosza

ŻANETA SEMPRICH

Projektowana ustawa o finansach publicznych uchyli w całości tylko ustawę z 5 stycznia 1991 r. -- Prawo budżetowe, a do kilku innych wprowadzi zmiany. Jednak jej zakres ma być nieporównywalnie szerszy od dotychczasowych unormowań. W intencji rządu ma uregulować m. in. sposób gromadzenia i wydawania publicznego grosza, kwestie długu publicznego, emisje papierów wartościowych, wprowadzić jawność tego sektora. Pierwsze czytanie jej projektu przewidziano podczas najbliższego posiedzenia Sejmu.

Jest to ustawa systemowa, wykonująca postanowienia konstytucyjne -- zapewnia rząd w uzasadnieniu projektu. Podkreśla także, że jest konieczna wobec wyzwań stojących przed Polską w związku z jej udziałem w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz staraniami o członkostwo w Unii Europejskiej. Uregulowań takich wymaga także reforma samorządowa, której efektem będzie delegowanie uprawnień i przekazywanie prawa do dysponowania środkami publicznymi na najniższe szczeble władzy.

Projekt ten wywołał kontrowersje, także w rządzie. Przewodniczący Komitetu Integracji Obywatelskiej skrytykował mi. in. niektóre postanowienia, w tym zaliczenie do dochodów budżetowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1396

Spis treści
Zamów abonament