Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa tryby: inny dla podróżnych, inny dla podmiotów gospodarczych

26 maja 1998 | Prawo | MB

Zwrot podatku od towarów i usług

Dwa tryby: inny dla podróżnych, inny dla podmiotów gospodarczych

M IROSłAW BARSZCZ

Trwają dyskusje nad nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, która ma wprowadzić możliwość odzyskiwania przez zagranicznych turystów kwot podatku VAT zapłaconych w cenie towarów, wywiezionych następnie za granicę. Warto więc zapoznać się z regulacjami i praktyką stosowania różnych trybów zwrotu VAT w U nii Europejskiej.

Instytucja, której dotyczy planowana nowela polskiej ustawy, uregulowana jest w prawodawstwie europejskim w zasadzie tylko w jednym przepisie -- art. 15 ust. 2 szóstej dyrektywy Rady Europy. Generalnie artykuł ten poświęcony jest regułom stosowania zerowej stawki VAT (czy raczej tzw. zwolnienia z kredytem podatkowym) do transakcji eksportowych i usług transportu międzynarodowego.

Jeden z ustępów art. 15 dotyczy sytuacji, gdy nabywca towarów mający siedzibę poza terytorium kraju wywozi za granicę nabyty towar w podróżnym bagażu osobistym. Wtedy szósta dyrektywa daje sprzedawcy prawo do stosowania zerowej stawki VAT, pod warunkiem łącznego spełnienia następujących przesłanek:

* podróżny ma miejsce stałego lub zwyczajowego zamieszkania poza UE (musi to wynikać z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1396

Spis treści
Zamów abonament